Nowy kierunek studiów I stopnia - TEKSTRONIKA

Nowy kierunek studiów I stopnia - TEKSTRONIKA

Zapraszamy do zapoznania się z programem nowego kierunku na naszym Wydziale - studia I stopnia TEKSTRONIKA!

O kierunku:

Tekstronika jest nową dziedziną wiedzy, która wyodrębniła się z takich obszarów nauki jak elektronika, włókiennictwo, automatyka oraz informatyka. Wyroby tekstroniczne harmonijnie łączą w sobie wyspecjalizowane systemy elektroniczne ze strukturami tekstylnymi, tworząc jednolitą, wielofunkcyjną całość. Ich zastosowania obejmują inteligentne produkty użytkowe i ochronne, które na pierwszy rzut oka nie różnią się znacząco od zwykłych ubrań, jednak pod powierzchnią kryje się sieć zintegrowanych czujników oraz elektroniczne systemy kontrolujące parametry zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne odzieży. Dzięki nim znacznie wzrasta funkcjonalność i właściwości ochronne ubioru.

Studenci poznają techniki informatyczne, elektroniczne oraz włókiennicze, które będą stosować do tworzenia inteligentnych systemów automatyki sterującej, a także systemów służących do detekcji środowiskowej. Tekstronika oferuje wyspecjalizowaną wiedzę na temat mikrokontrolerów, w tym ich programowania, a także struktury materiałów i technologii włókienniczych takich jak tkactwo, dziewiarstwo, przędzalnictwo i inne. Umiejętności programowania mikrokontrolerów i projektowania układów elektronicznych pozwolą na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które zintegrują elektronikę z funkcjonalnymi materiałami tekstylnymi. Student zyskuje także wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, dlatego jest zdolny do tworzenia rozwiązań tekstronicznych zorientowanych na użytkownika. Przyszły specjalista będzie posiadał umiejętność szybkiego prototypowania i testowania wyrobów tekstronicznych. Studia przygotowują także do samodzielnego rozwiązywania złożonych, interdyscyplinarnych problemów w zakresie inteligentnych materiałów.

Program studiów można znaleźć na stronie.

Specjalności:

haft
  • tekstroniczne systemy w automatyce,
  • tekstroniczne systemy w medycynie,
  • tekstroniczne systemy w BHP.

Kompetencje:

Inteligentne materiały, Tekstronika noszona, Pasywne i aktywne czujniki elastyczne, Minikontrolery.

fartuch tekstronika

O Tobie:

Tekstronika to nowa, bardzo praktyczna dziedzina wiedzy. Dzięki elektrodom umieszczonym np. w skarpetkach, rękawiczkach czy specjalnych opaskach będziesz mógł stworzyć system pobudzania czujności kierowcy, inteligentną tapicerkę samochodową, buty dla osób niewidomych, a nawet rękawicę pozwalającą na konwersję języka migowego w język mówiony.

Jeśli szukasz kierunku, który wyróżni Cię na rynku pracy i odpowie na potrzeby przyszłości – to tekstronika będzie doskonałym wyborem! To pierwszy taki kierunek akademicki w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Na studiach zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu podstaw elektroniki, mikrokontrolerów, w tym ich programowania, a także struktury materiałów i technologii włókienniczych takich jak tkactwo, dziewiarstwo, przędzalnictwo i inne. Dzięki temu będziesz świetnie przygotowany do tworzenia nowych rozwiązań, jakich nie ma jeszcze na rynku.

Praktyki:

tekstronika praktyki

Praca:

• przedsiębiorstwa w branży medycznej, motoryzacyjnej, maszynowej, kosmicznej, militarnej, nanotechnologii, sportowej, mody, itp.,
  • stanowiska projektanta odzieży tekstronicznej, projektanta wyrobów tekstronicznych, technologa włókiennika, kontrolera jakości, testera oprogramowania i układów elektronicznych, programisty mikrokontrolerów, projektanta specjalistycznej odzieży do ochrony w środowisku pracy oraz zdrowia i życia człowieka itp.,
  • możliwość kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia (w szczególności związanych z zagadnieniami inżynierii materiałowej np. włókiennictwo, inżyniera biomedyczna, materiały i technologie, wzornictwo),
  • możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Przydatne linki:

Poniżej film z realizacji prototypu z pracy dyplomowej Pani Karoliny Sobczak nt. Opracowanie innowacyjnej koszulki do wykrywania bezdechu sennego. Promotor pracy: dr hab. inż. Ewa Skrzetuka, prof. PŁ

Video file