Wizyta Prof. Somaye Akbari z Amirbakir University of Technology (Iran)

Wizyta Prof. Somaye Akbari z Amirbakir University of Technology (Iran)

W dniach 13 – 24 marca 2023 r. na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów gościła Prof. Somaye Akbari z Department of Textile Engineering -

Amirbakir University of Technology (Iran). Prof. Akbari jako visiting professor w Instytucie Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych prowadziła zajęcia między innymi z Metrologii użytkowej (Utility Metrology) dla studentów anglojęzycznego kierunku Włókiennictwo i Przemysł Mody (Textiles and Fashion Industry), oraz wykład ekspercki dla semestru dyplomowego dla studentów Wzornictwa Przemysłowego. Ponadto w ramach realizacji projektu politechnicznego z ZPU 2, Prof. Akbari zrealizowała otwarte zajęcia dla doktorantów PŁ z „Modyfikacji powierzchniowych materiałów włókienniczych”, otwarty wykład dla pracowników z „Zastosowań dendrymerów” oraz współprowadziła zajęcia wykładowe z „Podstaw chemii organicznej” (Basics Organic Chemistry) na II semestrze kierunku Textiles and Fashion Industry.

Współpraca Politechniki z Amirkabir University ma kilkuletnią historię. Podstawą do niej są wspólne prace nad tekstyliami funkcjonalnymi o właściwościach antybakteryjnych, insektycydowych, przeciwpleśniowych czy trudnopalnych. Tego rodzaju materiały znajdują zastosowanie w nowoczesnych aplikacjach bioaktywnych. Prof. Akbari wraz z Prof. Stawskim z Wydziału prowadzą wspólny doktorat na PŁ, wspólnie promowali kilka prac dyplomowych na AUT, a także koordynują inne wspólne programy mobilnościowe i naukowe.

Jednym z celów omawianej wizyty było wzajemne zaprezentowanie zainteresowań i możliwości badawczych w celu zwiększenia zakresu współpracy. Prof. Akbari spotkała się w tym celu, między innymi, z Dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, Prof. Katarzyną Grabowską, oraz Dyrektor Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych, Prof. Izabellą Krucińską. Biorąc pod uwagę obustronną chęć rozwijania współpracy należy spodziewać się kolejnych wspólnych przedsięwzięć naukowych i dydaktycznych.

Więcej informacji o Amirbakir University of Technology https://textile.aut.ac.ir/index.php?sid=14&slc_lang=en

Prof. Dawid Stawski