Wizyta studyjna Erasmus+ w Afryce
Kolejny etap współpracy z Nelson Mandela University w Republice Południowej Afryki.
W ramach programu Erasmus+ zainicjowany został kolejny etap współpracy między Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ a Nelson Mandela University w Gqeberha - Republika Południowej Afryki Home - Nelson Mandela University.
Inicjatorką i koordynatorką działań była dr Marta Miaskowska z Instytutu Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.
W ramach wizyty na Nelson Mandela University zorganizowano wykłady i spotkania akademickie, które odbyły się na Wydziale Mediów i Komunikacji Home - Media and Communication oraz na Wydziale Sztuk Wizualnych Home - Visual Arts.
W szczególnym punkcie programu znalazły się projekcje studenckich filmów dokumentalnych zrealizowanych, w Pracowni Działań Multimedialnych, przez studentów kierunku Wzornictwo – studia II stopnia, pod opieką dr Marty Miaskowskiej.
Pokazane zostały następujące produkcje:
- WIELOWĄTKI (Gabriela Krok, Yanxi Jia, Shuai Zhang, Dorota Borek)
- WAGA SUKCESU (Kalina Maria Markiewicz, Alicja Paulina Kucy, Anna Naliwajek)
- FOR EXAMPLE JOHN (Aleksandra Banasiak, Kamil Jóźwicki, Weronika Jóźwiak)
- THE FEELING YOU CANNOT UNFEEL (Alicja Sowińska, Wiktoria Sokołowska, Kacper Materna).
Program wizyty obejmował również wydarzenia o charakterze kulturalnym, w tym zwiedzanie Nelson Mandela Metropolitan Art Museum Nelson Mandela Metropolitan Art Museum.
Dodatkowo, podczas pobytu zrealizowano zdjęcia do kolejnego filmu dokumentalnego, którego tematem będzie kryzys hydrologiczny.
Kolejnym krokiem w rozwoju partnerstwa będzie w październiku br. rewizyta profesorów wizytujących z Nelson Mandela University na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.
Nelson Mandela University w RPA ma siedzibę w Gqeberha, dla niektórych ciągle Porcie Elizabeth, mieście położonym nad Oceanem Indyjskim w sercu kontrastów społecznych i kulturowych Republiki Południowej Afryki. Miasto ma ogromnym potencjale i otwartości na międzynarodową współpracę. Bolesne dziedzictwo kolonializmu i apartheidu wciąż wpływa na codzienność mieszkańców Gqeberha, jednak wspólny język nauki i sztuki przekracza wszelkie bariery.