bootstrap carousel by cssSlider.com v1.9
Nawigator: » Strona główna » Wydział » Wizyty i aktualności

Podmenu WTMiWT

wirt_dzien_otw_na_PL_23-05-2020_225x127.jpg

PL_75_lat.jpg

zielony_przewodnik_PoliGreen.jpg

biodegradowalne_materialy.jpg

biodegradowalne_wlokna.jpg

architektura_tekstyliow_2019.jpg

olimpiada_odziezowa.jpg

fundusze_eu_pr_225x121.jpg

webdziekanat.png


Poleć znajomemu
wydzial
kierunki_info.jpg

Wizyty i aktualności


 

Wizyta w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi

15. czerwca 2018 r. odwiedziłay nas dwie klasy: ekologiczno-prozdrowotna i ratowniczo-pożarnicza z XXIII Liceum Ogólnokształcącego z Łodzi.
Uczniowie wysłuchali informacji o kierunkach kształcenia prowadzonych na WTMWT, a następnie wykładu zatytułowanego Co powinieneś wiedzieć o swoich ubraniach zanim wyjedziesz na wakacje?
 Prezentacja dotyczyła poważnego problemu w skali globalnej, jakim jest w ostatnich latach zmniejszenie stężenia ozonu w stratosferze i spowodowany tym wzrost intensywności promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Dlatego też zbyt długie przebywanie w miejscach silnie nasłonecznionych może mieć niekorzystny, a nawet bardzo szkodliwy, wpływ na nasze zdrowie, m.in. zwiększa kilkukrotnie prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry i niektóre choroby oczu.
Omówiono zasady bezpiecznego „korzystania ze słońca”, wskazując na znaczenie odpowiedniego doboru odzieży letniej oraz przydatność dostępnych w internecie (są również aplikacje na telefon komórkowy) prognoz Indeksu UV, który jest miarą, przewidywanej w następnym dniu, intensywności promieniowania UV na danym obszarze.

 
 

 

Finał V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży

22. marca 2018 roku na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów odbył się finał piątej już edycji Olimpiady. Patronat honorowy nad finałami objęła Rada Sektorowa ds. Kompetencji Sektora Przemysłu Mody i Innowacyjnych Tekstyliów.
W finale startowało w 48 uczniów z 14 szkół zawodowych z Sosnowca, Bytomia, Nowego Targu, Bielska-Białej, Nowego Sącza, Rzeszowa, Bydgoszczy, Łodzi, Warszawy, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Lublina i Biłgoraju.

 
 
 
 

 

Wizyta uczniów Zespołu Szkół nr 1 z Nowego Targu

24. listopada 2017r. odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana z Nowego Targu. Przyjechało do Nas 20 uczniów z klas 1-3 kształcących się w zawodzie technik przemysłu mody.
Po wysłuchaniu wykładu dr hab inż. Małgorzaty Matusiak o "Odzieży Inteligentnej" wzięli udział w ciekawych zajęciach praktycznych:
1.    "Od włókna do …" poprowadzonych przez dr hab. inż. Marcina Barburskiego i dr inż. Aleksandrę Rutkowską
2.    "Mikroskopia włókien" z mgr inż. Henrykiem Wrzoskiem oraz dr hab. inż. Sławomirem Sztajnowskim,
3.    "Komputerowe projektowanie odzieży" z doc. dr inż. Januszem Zielińskim

Czy się podobało?  ... z całą pewnością tak!!!  Już rezerwują termin wizyty w przyszłym roku :D
ZAPRASZAMY I CZEKAMY NA PONOWNĄ WIZYTĘ!

 
 
 

 

Dni zawsze otwarte - warsztaty dla Szkoły Podstawowej nr 36

W dniu 14. listopada 2017r. odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 36 w ramach akcji Dni zawsze otwarte.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach "Od włókna do …" poprowadzonych przez dr inż. Aleksandrę Rutkowską i  dr hab. inż. Marcina Barburskiego.
W trakcie zajęć mogli zapoznać się z różnymi surowcami włókienniczymi: naturalnymi oraz chemicznymi, a także z przykładami gotowych wyrobów z nich wykonanych. Uczniowie oglądali, dotykali, wąchali i porównywali różne surowce. Dyskutowali o ich zastosowaniu. Mieli też możliwość doświadczalnie poznać metodę skręcania włókien i obserwować mechaniczne plecenie sznurów. Każdy uczeń wykonał samodzielnie taśmę z czterech sznurków techniką makramy, a własnoręcznie wykonany wyrób wraz z instrukcją stanowił pamiątkę z zajęć. Uczestnicy wykazywali duże zainteresowanie warsztatami i żywo reagowali na wskazane zastosowania innowacyjnych wyrobów włókienniczych.

Kolejne warsztaty odbyły się w laboratorium technologii włóknin, a tematem był "Projekt i wykonanie wyrobu włókninowego z uwzględnieniem aspektów wzorniczych" poprowadzone przez doc dr inż. Marka Idzika.
Celem warsztatów było modelowanie efektów zdobniczych w oparciu o wybraną technologię wytwarzania włóknin oraz kompozycja zaprojektowanego wyrobu. Zadanie do wykonania polegało na tym, aby na bazie przygotowanej wcześniej próbki włókniny igłowanej zaprojektować własną kompozycję barwną, wykorzystując kolorowe włókna przędne oraz utrwalić wykonaną kompozycję w procesie igłowania. Każdy uczeń wykonał swoją własną kompozycję barwną, którą - po utrwaleniu jej w procesie igłowania - mógł zabrać ze sobą na pamiątkę.

Zajęcia te idealnie wpasowały się w program "Otwarta Firma" w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2017. Nasz wydział otrzymał dyplom za zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi.

 
 
 

 

Wizyta studyjna uczniów i nauczycieli Technikum Usługowo-Gospodarczego w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to nie tylko zajęcia dla naszych studentów, to również możliwość organizacji interesujących zajęć dla uczniów i nauczycieli ze szkół średnich spoza Łodzi. W dniach 29.-30. września 2017r. w ramach projektu "Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" odbyła się wizyta studyjna w ramach której przeprowadzono zajęcia laboratoryjne dla uczniów i nauczycieli Technikum Usługowo-Gospodarczego w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie.
Dzięki projektowi współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, uczniowie i ich nauczyciele mogli przyjechać do nas i nauczyć się jak projektować, wytwarzać a także badać współczesne materiały tekstylne i odzież.

 
 
 
 

 

INFO 01

W dniach 24.-26. października 2016r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć na naszym Wydziale Uczniów Gimnazjum OO. Bernardynów im. O. Anastazego Pankiewicza z Łodzi.

Specjalnie dla nich przygotowaliśmy indywidualny  program zajęć z zakresu przedmiotu Technika. Uczniowie podczas wykładu doc. dr inż. Marka Idzika pt. "Kosmiczne tekstylia" dowiedzieli się jak szerokie i niekonwencjonalne zastosowania mają współcześnie wyroby tekstylne. W ramach warsztatu "Odziej się na zimę" mogli w naszych pracowniach zaprojektować i wytwarzać wyroby dziane. Z kolei podczas warsztatu "Zabawa kolorem i wzorem" poznali tajniki druku sitowego. Mogli również zaprojektować i wykonać wyrób włóknikowy  z uwzględnieniem aspektów wzorniczych oraz zapoznać się z podstawami projektowania wyrobów tkanych. Poznali także  przystojnego "Newtona" – manekina, który służy naukowcom do badania komfortu cieplnego odzieży.

Nasz Wydział oferuje szeroki zakres oryginalnych, indywidualnie dostosowanych do potrzeb danego nauczyciela /przedmiotu warsztatów, zajęć i wykładów na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i licealnym.
Zachęcamy nauczycieli i uczniów do kontaktu z dr Michałem Puchalskim Pełnomocnikiem Dziekana ds. Kontaktów ze szkołami:
Dr Michał Puchalski
Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy ze szkołami
e-mail:  michał.puchalski@p.lodz.pl
telefon: 42 631 33 22 (509108733)

 
 
 
 

 

stypendia_miasta_Lodzi_2018_logo_225x127.jpgbiurokarier.pngzamówienia.png