Debata krajowa – Przemysł tekstylny i odzieżowy w UE
Przedstawiciele Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ dr inż. Iwony Nowak i dr hab. Michała Puchalskiego, prof. uczelni w dniu 6 grudnia 2024 r., w Warszawie wzięli udział w krajowej debacie zorganizowanej przez Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego (PIOT), Euratex - European Apparel and Textile Confederation oraz IndustriALL - Europan Trade Union.
Debata odbyła się w ramach projektu „StitchTogether” współfinansowanego przez UE, którego celem jest promowanie partnerstw strategicznych w europejskim przemyśle tekstylno-odzieżowym. Przedstawiciele polskiego przemysłu, w tym stowarzyszeń pracodawców, związków zawodowych, instytucji edukacyjnych i rządowych dyskutowali o przyszłości branży w kontekście ekologii, zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji.
Podsumowaniem debaty było przyjęcie Deklaracji Warszawskiej https://euratex.eu/wp-content/uploads/StitchTogether-Warsaw-Declaration.pdf
zawierającej szereg priorytetów wraz z postulatem do polskiego Rządu o wsparcie przemysłu tekstylno-odzieżowego.
„W czasach transformacji dialog społeczny jest ważniejszy niż kiedykolwiek, pracodawcy i związki zawodowe muszą współpracować, aby przewidzieć zmiany i przygotować się na przyszłość, w tym przypadku na bardziej zrównoważoną produkcję tekstyliów i odzieży w Polsce. Istotne jest, aby transformacja była sprawiedliwa i nie pozostawiła żadnego pracownika w tyle, aby chroniła miejsca pracy i tworzyła nowe z przyzwoitym wynagrodzeniem. Transformacja wymaga wsparcia, dlatego wzywamy polski rząd do współpracy z partnerami społecznymi w celu opracowania nowej sektorowej polityki przemysłowej, która wesprze sektor i dobre miejsca pracy”.
Judith Kirton-Darling, sekretarz generalna IndustriAll Europe
Więcej o spotkaniu: