Od ponad 70 lat Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów współtworzy obecną i przyszłą wysoką pozycję naukową i dydaktyczną wzmacniając tym samym prestiż Politechniki Łódzkiej.
Politechnika Łódzka jest jedną z największych uczelni technicznych w Polsce, która posiada ocenę instytucjonalną EUA - Institutional Evaluation Programme oraz międzynarodową akredytację HCERES (Haut Conseil de l'évaluation de la recherche et de l'enseignement supérieur). Jest także wyróżniona certyfikatem ECTS Label i DS Label oraz odznaką „HR Excellence in Research”. Przynależy również do platformy Europejskiego Uniwersytetu ECIU i jako jedna z zaledwie sześciu polskich uczelni została uwzględniona w Round University Rankings (RUR).
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej z ponad 75 letnią tradycją włókienniczą jest jednym z dziewięciu wydziałów Politechniki Łódzkiej. Obecnie na Wydziale studenci kształceni są na kierunkach studiów: Włókiennictwo i Przemysł Mody, Wzornictwo, Włókiennictwo, Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego. Od roku akademickiego 2024/2025 na Wydziele rusza unikatowy i jedyny w skali Polski kierunek studiów Tekstronika. Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów jest unikatowym, jedynym Wydziałem w Polsce kształcącym wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie nowoczesnych technologii włókienniczych zarówno w obszarze tekstyliów odzieżowo – modowych jak i tekstyliów technicznych.
Dorobek naukowy kadry akademickiej pozwolił uzyskać Wydziałowi najwyższą w Polsce kategorię A oceny działalności naukowej w dyscyplinie Inżynieria materiałowa. Przy Wydziale działa Rada Biznesu jako organ opiniująco-doradczy Władz Wydziału w obszarze innowacyjnego włókiennictwa i wzornictwa tekstyliów. Wydział przynależy do prestiżowych organizacji europejskich w tym Europejskiej Konfederacji Odzieży i Tekstyliów – EURATEX, stowarzyszenia uczelni włókienniczych w Europie Autex, którego Prezydentem w przedostatniej kadencji była Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Katarzyna Grabowska, która także piastowała funkcję Redaktora Naczelnego czasopisma Autex Research Journal.
Ponadto pracownicy Wydziału działają w kilku sieciach badawczych, m.in.: Klastrze Zaawansowanych Technologii przemysłu tekstylno-odzieżowego, Polskiej Platformie Technologicznej Przemysłu Włókienniczego i Międzynarodowej Federacji Dziewiarzy IFKT.
Obecnie Wydział realizuje dwa naukowo-edukacyjne projekty międzynarodowe w ramach programu Twinning, konkurs: Horyzont Europa oraz sześć edukacyjnych projektów międzynarodowych ERASMUS+.
Zagraniczna wymiana akademicka realizowana jest w ramach Programu ERASMUS+, Programu CEEPUS, Programu Edukacja - Fundusze EOG oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Wydział może poszczycić się nowoczesnym akredytowanym laboratorium LAB-TEX świadczącym usługi badawcze i eksperckie dla środowiska naukowego i przemysłowego w Polsce i zagranicą.
Obecnie w skład Wydziału wchodzi:
- Instytut Architektury Tekstyliów I-41 https://iat.p.lodz.pl/
- Instytut Włókiennictwa I-42 https://www.i42.p.lodz.pl/
- Katedra Inżynierii Mechanicznej, Informatyki Technicznej i Chemii Materiałów Polimerowych K-41 https://k41.p.lodz.pl/