Polski Klaster Technologii Kompozytowych – Certyfikat członkostwa podpisany
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej członkiem Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych (PKTK).
Ścisła współpraca Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej z klastrem została sformalizowana w październiku 2024 na Targach KOMPOZYT EXPO® przez przedstawicieli Instytutu Włókiennictwa https://i42.p.lodz.pl/ i Laboratorium akredytowanego „LAB-TEX” https://i42.p.lodz.pl/laboratorium-akredytowane-lab-tex reprezentujących od lat Politechnikę Łódzką na tych targach.
Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) od 2017 roku stanowi platformę współpracy nauki i przemysłu w obszarze technologii kompozytowych, i zrzesza obecnie ponad 100 partnerów takich jak uczelnie i jednostki naukowe, badawcze lub rozwojowe oraz przedsiębiorcy, wynalazcy jednostek z otoczenia biznesu. Znaczenie PKTK w Polsce oraz za granicą z roku na rok rośnie czego dowodem jest uzyskanie przez klaster w grudniu 2021 roku statusu klastra kluczowego.
Celem Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych jest promocja polskich technologii, firm oraz instytucji, które zajmują się wytwarzaniem, badaniem i projektowaniem elementów kompozytowych, a także popularyzacja polskiej myśli technologicznej dotyczącej urządzeń oraz komponentów służących do produkcji kompozytów. Stworzenie silnego podmiotu reprezentującego potrzeby branży kompozytowej m.in. poprzez udział w międzynarodowych targach i konferencjach produktów oraz usług polskich firm, a także poprawa rozpoznawalności polskich firm z branży kompozytowej. PKTK to także miejsce doskonalenia wiedzy z zakresu materiałów kompozytowych za sprawą szkoleń i wyjazdów do wiodących ośrodków międzynarodowych oraz realizację wspólnych projektów badawczych.
”Dzięki dołączeniu do Polskiego Klastera Technologii Kompozytowych, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów dołączył do takich jednostek jak Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, co stwarza coraz szersze możliwości rozwoju kadry, współpracy naukowej i współpracy z przemysłem. Udział w klastrze to szansa wzrostu zainteresowania ofertą badawczą Laboratorium akredytowanego „LAB-TEX” oraz ogólną ofertą współpracy całej Politechniki Łódzkiej z przemysłem w zakresie materiałów kompozytowych, ponieważ takie są założenia funkcjonowania klastra. Klaster łączy naukę z przemysłem co jest kluczowe dla uczelni technicznych na całym świecie.” – dr hab. Michał Puchalski, prof. uczelni. Z-ca Dyrektora Instytutu Włókiennictwa Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Więcej informacji o PKTK https://pktk.pl/
Na zdjęciu:
Marta Czulak - koordynator PKTK
dr hab. inż. Eulalia Gliścińska, prof. uczelni - kierownik ds jakości laboratorium "LAB-TEX"
dr hab. Michał Puchalski, prof. uczelni - z-ca dyr. Instytutu Włókiennictwa ds Rozwoju.