Warsztat PICODE w Turcji

Data dodania
Kategorie

Warsztat PICODE w Turcji

Image

Ostatni warsztat w ramach międzynarodowego projektu PiCoDe odbył się w tureckim Eskişehir, gdzie studenci z Turcji, Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych pracowali nad projektem i prototypem nowych produktów, wykonanych z lokalnego materiału o nazwie meerschaum.

Złoża tego plastycznego minerału, używanego głównie do wytwarzania fajek tytoniowych i biżuterii, znajdują się właśnie w regionie Eskişehir. Namoczony kamień staje się łatwy do obróbki, a kiedy wyschnie jest niezwykle lekki i wytrzymały.

Grupa ośmiu studentów podzielona na dwa zespoły zaproponowała zupełnie nowe kierunki zastosowania tego szlachetnego surowca: naczynie do uprawy roślin oraz maszynkę do tatuażu.

warsztaty PICODE
warsztaty PICODE w Turcji

 

MIDAS to urządzenie do wykonywania tatuażu, które dzięki specjalnym właściwościom białego kamienia może być lżejsza od zwykłej metalowej maszynki, ale równie wytrzymałe. Wzór powierzchni maszynki został zainspirowany motywami i symbolami frygijskimi.

YAŞAM, co po turecku oznacza ŻYCIE, to naczynie do uprawy roślin, wykonane z przetworzonych resztek kamienia, tych które miejscowi rzeźbiarze wyrzucają po zrealizowanym projektu. Tak samo jak całe kamienie, resztki również nasiąkają wodą zatrzymując ją na dłużej. Kształt produktu został zainspirowany kapeluszem frygijskim i tradycyjną turecką szklanką do herbaty.

W nowym roku ukaże się międzynarodowa publikacja naukowa prezentująca metodę edukacyjną, według której pracowali uczestnicy warsztatów.

Załączniki

Strona dziala - zabbix