Katalog_Świeci i leci_Twórczość studentów Wzornictwa

Data dodania
Kategorie

Katalog _Świeci i leci_Twórczość studentów Wzornictwa

Image

Prace studentów pracowni Rzeźby

pod kierunkiem dr Macieja Jabłońskiego

na Kierunku Wzornictwo

Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

Politechniki Łódzkiej rok akademicki 2023/24

 

Świeci i leci

Ten intrygujący tytuł odnosi się do dwu tematów realizowanych przez studentów II semestru w pracowni rzeźby na kierunku Wzornictwo w Politechnice Łódzkiej. Pierwszy temat dotyczył rzeźby zwierzęcia – ptaka lub owada. Drugim była „Rzeźba świecąca”.

Pracownia Rzeźby na kierunku Wzornictwo, podobnie jak inne pracownie ogólnoplastyczne (Rysunku, Malarstwa, Grafiki Warsztatowej oraz Kompozycji) pełni rolę przygotowującą studentów do działań projektowych w pracowniach specjalizacyjnych na wyższych latach studiów. Podczas zajęć nie skupiamy się więc na kreowaniu zaawansowanego wyrazu artystycznego rzeźb. Prace przestrzenne są raczej ćwiczeniami mającymi rozwinąć umiejętności związane z projektowaniem.

Tworzenie form przestrzennych na etapie edukacji plastycznej w szkole podstawowej czy średniej jest często zupełnie pomijane. Absolwenci szkół trafiający do pracowni Rzeźby na pierwszym roku studiów najczęściej nie mają zupełnie doświadczenia w pracy z formami przestrzennymi. Jeśli zajmowali się wcześniej plastyką, raczej były to tylko prace na płaszczyźnie. Pierwszym celem jest więc przełamanie myślenia „płaszczyznowego”, uświadomienie sobie, że prace mogą się rozwijać w różne strony, a przestrzeń ma nawet nie trzy, ale wiele wymiarów i kierunków.

Tematy prac są proste, jak „Zwierzę” czy „Ręka”, aby nie komplikować pracy przy pierwszych rzeźbach szukaniem jakichś skomplikowanych artystycznych przekazów.

Wymogami formalnymi są wielkość (żeby dzieło mieściło się na półce), waga (żeby student mógł podnieść swoją pracę) oraz trwałość (żeby praca nie rozpadła się przed wystawą końcoworoczną). Te aspekty uczą studentów pewnej „praktyczności” w przygotowaniu własnych realizacji.

Materiały do pracy zwykle są dowolne: począwszy od drutu, z którego dobrze tworzy się owady, poprzez gips, ceramikę, na tekstyliach kończąc. Studenci maja okazję poznać i wypróbować różne techniki, co zwiększa ich kompetencje w projektowaniu form przestrzennych w kolejnych latach.

Wystawa końcoworoczna jest świętem pracowni, gdzie możemy obejrzeć i porównać prace. Szczególną wartość mają wystawy poza murami uczelni. Pozwalają one zaprezentować prace nawet w innym mieście i zderzyć się z opiniami widzów.

Jako prowadzący pracownię, nie ukrywam przed studentami mojej działalności twórczej i również pokazuję na wystawach końcoworocznych własne prace. Formułę wystaw „Studenci + wykładowca” uważam za bardzo dobrą. Widzowie mogą sami ocenić, czy to, czego uczę studentów, sam również stosuję.

Na koniec chciałbym gorąco podziękować panu Krzysztofowi Ryfie za możliwość prezentowania prac w Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim. Świadomość, że prace będą prezentowane w renomowanej galerii, na pewno motywowała studentów do jeszcze intensywniejszej pracy.

dr Maciej Jabłoński

 


Uczestnicy wystawy:

Alisa Bialiuk _Lev Biliakovskyi_Alicja Bogacka_Aniela Borsiak_Aleksandra Brola_Zuzanna Chruściel_Aleksandra Danielska_Zuzanna Dejda_Natalia Dominiak_Piotr Gajda_Julia Głaszcz_Aleksandra Golan_Yana Herasimovich_Zofia Jasik_Anna Jóźwiak_Paweł Korabiewski_Aleksandra Krawczyk_Joanna Łaska_Zofia Mozga_Patrycja Nowaczek_Karolina Ogrodnicka_Aleksandra Olejniczak_Kalina Opala_Maja Perydzeńska_Julia Podsiedlik_Jan Rudnicki_Zuzanna Russek_Kamilla Shafranska_Maja Sikorski_Andrzej Sobański_Agnieszka Kozieja_Adrianna Wojtkowiak_Weronika Wysocka_Laura Zielińska_oraz dr Maciej Jabłoński

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Strona dziala - zabbix